Poziv na predavanje - Svakidašnje ili jedinstveno?

Odjel za arheologiju Sveučilišta u Zadru poziva Vas na predavanje Vide Rajkovače

Svakidašnje ili jedinstveno?

Brončano doba regije Fen (istočna Engleska) – rezultati istraživanja Must Farm lokaliteta

Must Farm, naselje iz kasnog brončanog doba, datirano oko 850 pr. Kr., uz tisuće artefakata, jedinstvene ostatke drvenih kuća, tkanina, keramičkih posuda i životinjskih kostiju otkrilo nam je iznenađujuće sofisticiranu i ugodnu svakodnevicu života u brončano doba. Detaljne analize govore nam o enterijeru, receptima, oblačenju, kuhinjskim posudama, kao i odnosu prema životinjama.

Cijeli zaseok podignut je 2 m iznad rijeke, s hodnim platformama koje povezuju kuće. Forenzičke analize drveta pokazale su da je naselje živjelo manje od godinu dana kad je izgorjelo u katastrofalnom požaru, kad su sve konstrukcije i sadržaj kuća upali u rijeku i blato ispod. Magična kombinacija gorenja i visoko-organski sadržaj blata i rijeke u kojima su ostaci naselja ostali pohranjeni doveli su do iznimnog očuvanja materijalne kulture. Katastrofalna sudbina i život ‘zaustavljen u vremenu’ dali su lokalitetu nadimak ‘Britanski Pompeji’.

S rezultatima istraživanja upoznat će nas Vida Rajkovača (Cambridge Archaeological Unit, University of Cambridge). Predavanje će se održati u utorak, 7. svibnja 2024. godine s početkom u 17:30 sati na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru, predavaonica 101 (1. kat).