UPUTE ZA PISANJE I OBRANU ZAVRŠNIH I DIPLOMSKIH RADOVA

Mole se studenti da prilikom pisanja završnih i diplomskih radova koriste isključivo dokumente objavljene na web stranicama Odjela (Obrasci za opremu i pohranu završnog i diplomskog rada), a ne dokumente dobivene komunikacijom među studentima, putem e-maila ili ranije pohranjene na osobna računala.

Link "Obrasci za opremu i pohranu završnog i diplomskog rada" vodi Vas na stranice Sveučilišne knjižnice gdje se konstantno objavljuju novi – ažurirani obrasci za opremu i pohranu diplomskih i završnih radova:
http://www.unizd.hr/sveucilisnaknjiznica/DigitalnirepozitorijSveu%C4%8Dili%C5%A1tauZadru/Obrascizastudente/tabid/7120/Default.aspx .
U slučaju korištenja neadekvatnih obrazaca i obrazaca koji nisu na odgovarajući način uvršteni u diplomske i završne radove isti će morati biti vraćeni na doradu studentima te postoji mogućnost da će Vam stvoriti dodatne troškove.

Obvezni elementi svakog završnog i diplomskog rada: http://www.unizd.hr/Portals/20/digitalni%20repozitorij/Digitalni_repozitorij%20_obvezni_elementi_rada.pdf .

Prijavom preko svog AAI accounta, studenti mogu dobiti uvid u objavljene završne i diplomske radove studenata Sveučilišta u Zadru, koji se nalaze u Digitalnom repozitoriju Sveučilišta u Zadru (DABAR): https://repozitorij.unizd.hr/​ .

Obrana diplomskog rada mora biti objavljena najmanje tjedan dana prije obrane, a obrana završnog rada ne treba se javno objavljivati. Studenti se mole da pravovremeno, nakon polaganja zadnjeg ispita, u tajništvo donesu kopiju indeksa na provjeru kako bi se utvrdilo da student ima uvjete za izlazak na obranu (položeni svi ispiti, dovoljan broj ECTS bodova, itd.).

Na obranu studenti donose tri primjerka spiralno uvezenog rada, a nakon obrane u tajništvo donose jedan tvrdo ukoričeni i lektorirani primjerak rada, potvrdu o lekturi (lektor mora biti minimalno prof. hrvatskog jezika i književnosti, ili službeni lektor) te rad na na CD-u u PDF formatu. Tek nakon predaje navedenoga u tajništvu Odjela, studenti će moći u studentskoj referadi dobiti potvrdu o diplomiranju.

Ukoliko postoji još nejasnoća vezano uz ovaj predmet, slobodni ste se javiti u tajništvo Odjela u uredovno vrijeme ili putem e-maila.

Obvezni elementi za Digitalni repozitorij Sveučilišta u Zadru (koje mora sadržavati svaki završni i diplomski rad):

 Naslov rada na hrvatskom i engleskom jeziku*

 Ime mentora (i komentora ako ga ima)

 Naziv ustanove koja je dodijelila akademski stupanj

 Naziv odjela i odsjeka

 Naziv studijskog programa (i smjera ako ga ima)

 Kratki sažetak rada (abstract) na hrvatskom i engleskom jeziku*

 Ključne riječi na hrvatskom i engleskom jeziku*

*Ako je rad pisan nekim stranim jezikom osim engleskim, uz kratki sažetak i ključne riječi na jeziku na kojem je pisan, rad mora sadržavati i prijevode naslova, kratkog sažetka te ključnih riječi na hrvatski i na engleski jezik. Prijevodi naslova, sažetka i ključnih riječi stavljaju se na kraj rada, nakon popisa literature.

Uz gore navedeno završni/diplomski rad mora sadržavati i Izjavu o akademskoj čestitosti čiji tekst se može preuzeti na mrežnim stranicama Sveučilišne knjižnice, Ureda za preddiplomske i diplomske studije te na mrežnim stranicama odjela uz upute o izradi završnih/diplomskih radova. Izjava o akademskoj čestitosti ulaže se u rad na posebnu stranicu, neposredno nakon naslovnice (nepotpisana inačica).