Odjel za arheologiju

Filipa Jurković Pešić

E-mailfjurkovic@unizd.hr

Filipa Jurković Pešić rođena je 02. 08. 1983. godine u Splitu gdje završava osnovnu i srednju školu. 2001. godine upisuje studij arheologije i povijesti na Filozofskom fakultetu u Zadru (danas Sveučilište u Zadru) gdje 2010. g stječe titulu diplomiranog arheologa i profesora povijesti. Tijekom studiranja aktivno je sudjelovala na brojnim arheološkim istraživanjima: zaštitna arheološka istraživanja rimskodobne nekropole u Zadru - T. C. Relja, Relja vrt, Hypo banka i ulica Polačišće (Arheološki muzej Zadar), sustavna arheološka istraživanja na Asseriji (Arheološki muzej Zadar), sustavna arheološka istraživanja u uvali Caska na otoku Pagu (Sveučilište u Zadru, Odjel za povijest), sustavna arheološka istraživanja u Ljupču (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju), sustavna arheološka istraživanja na lokalitetu Škornica u Privlaci (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju), sustavna arheološka istraživanja na lokalitetu Podvršje (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju) i mnoga druga.

U razdoblju od 2011. – 2013. g. zaposlena je u Arheološkom muzeju Zadar kao kustos pripravnik te 2013. godine stječe zvanje kustosa i do 2014. nastavlja rad u Arheološkom muzeju kao vanjski suradnik. Za vrijeme rada u AmZd sudjeluje u brojnim arheološkim istraživanjima: sustavna arheološka istraživanja na otočiću Veliki Sikavac (Arheološki muzej Zadar u suradnji sa Sveučilištem u Ljubljani, Odjel za Arheologiju), nadzor i zaštitna arheološka istraživanjima prilikom radova kod nove Poliklinike u Zadru (Arheološki muzej Zadar), sondažna arheološka istraživanja na parkiralištu kod crkve sv. Marije (Arheološki muzej Zadar), sustavna arheološka istraživanja na brdu Košljun na otoku Pagu (Arheološki muzej Zadar u suradnji sa Sveučilištem u Ljubljani, Odjel za Arheologiju).

U razdoblju od 2015. do 2017. godine kao vanjski suradnik sudjeluje u arheološkim istraživanjima Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru: arheološka istraživanja u Vrani, lokalitet „Ograda kraj gradine“, sustavna arheološka istraživanja na lokalitetu Pakoštane – Crkvina, sustavna arheološka istraživanja na lokalitetu Podvršje,  arheološka istraživanja u Korlatu na lokalitetu sv. Marija (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju i Zavičajni muzej Benkovac), arheološka istraživanja u Šopotu na lokalitetu Crkvina (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju i Zavičajni muzej Benkovac) te sudjeluje na projektu Cissa Antiqua u sklopu kojeg radi na kopnenim arheološkim istraživanjima u uvali Caska na Pagu (Sveučilište u Zadru, Odjel za arheologiju).

Od 2017. godine zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru kao voditeljica Arheološke zbirke Odjela za arheologiju. Kao jedna od kustosa izložbe 2019. godine sudjeluje u Izložbi Nadin – ponovno otkriveni grad u organizaciji Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru i Zavičajnog muzeja Benkovac. Godine 2022. prigodom skupa Hrvatskog arheološkog društva, koji se održavao u Zadru u koautorstvu s Robertom Maršićem (Arheološki muzej Zadar) postavlja Izložbu fotografija – Muzej između Donata i Foruma. Jedna je od autora koncepta igre 'Potraga na zadarskom Muraju: tajne skrivenih pisama'  koja je prvi put organizirana u sklopu Festivala znanosti 2021. godine te u nekoliko navrata tijekom 2022. godine za učenike srednjih škola i studente Sveučilišta u Zadru. Kao voditeljica radi na brojnim arheološkim nadzorima (Rekonstrukcija Ulice Bedemi zadarskih pobuna – Muraj, rekonstrukcija Ulice dr. F. Tuđmana, obnova samostanskog kompleksa sv. Frane u Zadru i dr.) i zaštitnim arheološkim istraživanjima (zaštitna arh. istraživanja na Diklu u Zadru, probna istraživanja na prostoru budućeg Novog kampusa u Zadru, istraživanja rimske vile u Bibinjama i dr.).

Bibliografija:

  • Juras I., Jurković Pešić F. 2016, Tegule s pečatom iz Antičke zbirke  Arheološkog muzeja Zadar, Diadora vol. 30, Zadar, 2016, 31-76.
  • Jurković Pešić F., Eterović Borzić A. 2017, Korintska reljefna keramika s nekropole antičkog Jadera, Zbornik III. međunarodnog arheološkog kolokvija Rimske keramičarske i staklarske radionice, proizvodnja i trgovina na jadranskom prostoru, vol. 12, Crikvenica 2017., 407-418.
  • Jurković Pešić F., Grgurić M. 2022, Rimska vila na Banskoj punti u Bibinjama, Bibinje, ur. Bralić A., Gverić A., Zadar 2022., 128-139.

 

Sudjelovanje na znanstvenim skupovima:

  • Međunarodno arheološko savjetovanje „Život sa staklom od prapovijesti do srednjeg vijeka“ Pula – Zadar, 20.-23. studenog  2013. s temom izlaganja „Zbirka antičkog stakla Arheološkog muzeja Zadar – oblici i porijeklo“ (T. Alihodžić, I. Juras, F. Jurković Pešić)
  • III. međunarodni arheološki kolokvij: „Rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina jadranskim prostorom“, Crikvenica 04. i 05. 11. 2014. g. s temom izlaganja “Korintska reljefna keramika s nekropole antičkog Jadera“ (F. Jurković Pešić, A. Eterović Borzić)
  • IV. međunarodni arheološki kolokvij: „Rimske keramičarske i staklarske radionice. Proizvodnja i trgovina jadranskim prostorom“, Crikvenica 8. i 9. 11. 2017. g. s posterom “Brodolom s teretom krovnih opeka kod otoka Vrgade“ (F. Jurković Pešić, M. Pešić)
  • Znanstveni skup Hrvatskog arheološkog društva: „Od Kornata preko Velebita – arheologija sjeverne Dalmacije i Like“, Zadar 10. – 14. listopada 2022. g. s posterom „Zadarski rimski katastar i njegova održivost kroz vrijeme“ (J. Baraka Perica, F. Jurković Pešić, L. Bogdanić)