Odjel za arheologiju

Prof. dr. sc. Željko Miletić


E-mail: zmiletic@unizd.hr

CroRIS: https://www.croris.hr/osobe/profil/13844

Google Znalac: https://scholar.google.hr/citations?user=3SHR3h4AAAAJ&hl=hr 

Rođen je 30. siječnja 1962. u Šibeniku, gdje završava osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Godine 1986. na Filozofskom fakultetu u Zadru stječe zvanje diplomiranog arheologa i diplomiranog povjesničara umjetnosti. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu godine 1989. stječe titulu magistra znanosti (tema: Topografija salonitanskih nekropola), a na Filozofskom fakultetu u Zadru 1997. titulu doktora znanosti (tema: Mitraizam u rimskoj provinciji Dalmaciji).
Od 1986. zaposlen je na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zadru, današnjem Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru, na kojem danas u zvanju redovitog profesora drži nastavu na svim razinama studija arheologije (kolegiji: Institucije rimskog svijeta, Rimska vojska u Iliriku, Romanizacija antičkog Ilirika, Gospodarstvo rimske Dalmacije i Histrije, Antička religija na jadransko-podunavskom području). Bio je koordinator pri izradi poslijediplomskog studija Arheologija istočnog Jadrana na kojem u nastavničkoj i mentorskoj ulozi aktivno sudjeluje od samog početka. Do 2015. bio je mentor i voditelj smjera Arheologija na doktorskom studiju Humanističke znanosti na Sveučilištu u Zadru. U dva mandata bio je zamjenik pročelnika Odjela za arheologiju.
Na Filozofskom fakultetu u Mostaru držao je nastavu na Odjelu za arheologiju, tijekom akademske godine 2005./2006. bio je gostujući profesor na Odsjek za arheologiju Sveučilišta u Zagrebu za kolegij Arheologija rimskih provincija Dalmacije i Panonije. Na poslijediplomskom interdisciplinarnom doktorskom studiju kroatologije, na Hrvatskim studijima u Zagrebu, od 2007. predavač je kolegija iz predmeta Prapovijesni i antički kulturni krajolik na hrvatskom prostoru čiji je nositelj akademik Nenad Cambi.
Kao član stručnih ekipa ili voditelj sudjelovao je u sljedećim većim terenskim arheološkim istraživanjima: Salona 1986. – 1987., Nin 1988., 1989. i 1997. Galovac 1988. – 1991., Novigrad u Istri 1995., Asseria 1999. – 2007., Dugopolje 2005., Burnum 2003. – 2017., Kadina Glavica 2017. Postavio je antičku zbirku u najstarijem muzeju u BiH na Humcu. Član je stručne grupe koja je izradila koncept muzeja i postavila arheološku zbirku Burnum u NP-u Krka.
Bio je voditelj projekta MZOS-a Religijski život na istočnom Jadranu u rimsko doba i, od 2007., Kult i religija na istočnoj obali Jadrana u rimsko doba, te suradnik i istraživač na projektima Arheološka istraživanja Nina, Istraživanje antičkog graditeljstva i umjetnosti na istočnom Jadranu i Rimskodobne elite u Histriji i Dalmaciji, Corpus Monumentorum Mithriacorum (University of Paris, Un. of Heidelberg, Un. of Erfurt).

Objavio je četrdesetak izvornih znanstvenih radova i nekoliko knjiga u suautorstvu s temama iz rimsko-provincijalne i klasične arheologije. Preokupacija su mu kultovi i religije, vojska, graditeljstvo i urbanizam rimskog svijeta.